PARAFIA
NARODZENIA NMP
Intencje mszalne | Zapowiedzi      
Strona główna Historia Parafia Kronika Galeria Bierzmowanie Różności
    Różne informacje.
         Licznik odwiedzinLiturgia na dziś
Kolęda 2018
Plan rekolekcji
Triduum Sacrum
Wartość życia
Święta ruchome


KONKURSY

Wiedzowy
Poetycki
Plastyczny

WARTOŚĆ LUDZKIEGO ŻYCIA

 

     Powołanym przez Boga nie jest obojętny dar życia ludzkiego i jego wartość. Tak wiele mówi się na ten temat w naszej Ojczyźnie, ale jakże zagłuszany jest ten głos i niewygodny w dyskusjach. Zadziwia czasem ukazywana wątpliwość, czy obojętność ludzi, którzy powinni przyczynić się do ukazania czytelnego świadectwa w tym, jakże oczywistym temacie.
     Słabość i ułomność ludzka powodują wiele nieprawidłowości, dlatego trzeba nieustannego poszukiwania i czerpania treści z wzorów i autorytetów doskonałych.
     Niewątpliwie cały pontyfikat Jana Pawła II jest w tym temacie pomocą i rozwianiem wszelkich wątpliwości dla naszego społeczeństwa. Społeczeństwa, które nie może zapomnieć o nauczaniu, w którym bierze się w obronę zagrożonego człowieka. Papież głosił wartość osoby ludzkiej oraz pouczał o tym, aby uszanować wszystkie jej prawa. Z nasileniem przypomina o prawie do życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Jego przemówienia i dokumenty, a szczególnie encyklika Evangelium vitae, której treść porusza problem wartości i nienaruszalności życia. Jego wołanie: „szanuj, broń, miłuj życie i służ życiu – każdemu życiu ludzkiemu”, to apel do wszystkich ludzi. Namiestnik Świętego Piotra ukazuje, że dramat współczesnego człowieka rodzi się z braku wrażliwości na Stwórcę i bliźniego.
     Przekraczanie Bożego prawa przynosi bolesny efekt zaniku wrażliwości na człowieka, zwłaszcza w temacie dotyczącym poszanowania życia ludzkiego. Gdy zapominamy o Bogu i Jego nauce to nasze działania przybierają postać taką „jakby Boga nie było”. A to prowadzi do kreowania postawy ograniczającej swoje postępowanie do wartości materialnych i wyrachowania ekonomicznego. Brak wartości duchowych i religijnych prowadzi do tragedii.
     Życie człowieka to dar samego Boga, to Jego odbicie i „podobieństwo”. Zatem jest ono święte i żadna władza nie ma nad nim prawa, które mogłoby je zniszczyć. Trzeba je chronić, otaczać szacunkiem i ponosić najwyższe ofiary, aby je pielęgnować. Żeby tak było potrzeba wrażliwych sumień ludzkich, by wprowadzić w czyn wielką akcję obrony życia. Jest to trudne zadanie, ale wspólny wysiłek przyniesie owoce.
     Kościół przychodzi z pomocą człowiekowi w kształtowaniu postawy, która uzna właściwą hierarchię wartości w dziedzinie moralnej.


Ks Józef Chodurek