PARAFIA
NARODZENIA NMP
Intencje mszalne | Zapowiedzi      
Strona główna Historia Parafia Kronika Galeria Bierzmowanie Różności
    Różne informacje.
         Licznik odwiedzinLiturgia na dziś
Kolęda 2018
Plan rekolekcji
Triduum Sacrum
Wartość życia
Święta ruchome


KONKURSY

Wiedzowy
Poetycki
Plastyczny

Konkurs poetycki

 

Szkoła Podstawowa w Zelczynie

Szkoła Podstawowa
im. Walerego Goetla w Zelczynie
oraz Parafia Narodzenia NMP w Krzęcinie

 

Zabierz mnie Panie do Efrem…
     W konkursie recytatorskim Poezja Karola Wojtyły (Jana Pawła II) zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Zelczynie, wzięło udział 22 uczniów z sześciu szkół należących do gminy skawińskiej. Była to jedna z trzech imprez konkursowej triady, którą przygotowały trzy szkoły razem z księżmi naszej parafii, z okazji 30. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę świętego Piotra. Taka forma uczczenie doniosłej, jubileuszowej daty okazała się świetnym pomysłem.
            Finałowe eliminacje konkursu recytatorskiego odbyły się w szkole 9 października i w ich rezultacie wyłoniono laureatów, którzy - wraz z innymi nagrodzonymi w pozostałych konkursach mieli okazję wystąpić w kościele w dniu 16 października. Tutaj czekały na nich liczne nagrody m.in. dyplomy, książki, statuetki, a także różańce.
          Poezja Karola Wojtyły, a potem Jana Pawła II, nie należy do poezji łatwej. Twórczość tę zalicza się do poezji kontemplacyjnej, metafizycznej, a więc nie ma ona nic wspólnego z uładzonym, „słodkim” rymowaniem. Marek Skwarnicki w słowie wstępnym do zbiorowego wydania Poezji i dramatów Karola Wojtyły (Wydawnictwo Znak) pisze m.in.: „[...] cała przestrzeń poezji Karola Wojtyły wypełniona jest Bogiem, a jej tematem jest rzeczywistość ludzka. [...] Ta poezja sakralizuje pełnię ludzkiej egzystencji, jest wyjątkowym osiągnięciem nie tylko literackim. [...] W przeważającej części jest to poezja kontemplacyjna, a blask rozświetlający jej wnętrze ma źródło mistyczne. Jeśli tego nie zrozumiemy, staniemy tylko na jej progu.”
            W jakim stopniu młodociani recytatorzy przekroczyli ten próg, Bóg jeden raczy wiedzieć, z całą jednak pewnością przekroczyli próg szarej codzienności, a dzięki ich występom zwykły, szkolny dzień zamienił się w odświętny. Recytowano przede wszystkim fragmenty Pieśni o Bogu ukrytym, również fragmenty Pieśni o blasku wody, a także Wędrówki do miejsc świętych. Nie zabrakło oczywiście cytatów z Tryptyku rzymskiego, dzieła, które zamyka poetycką drogę Jana Pawła II, poematu będącego głęboką refleksją nad istotą wiary, nad sensem ludzkiego istnienia i przemijania, nad znikomością danego nam czasu.
            W kategorii dzieci młodszych zwyciężył Kamil Sasor z kl. III ze Szkoły Podstawowej w Polance Hallera. Z tejże szkoły trzecie miejsca zajęły Agata Zaręba z kl. I i Anna Kowalczyk z kl. II. Drugie miejsce zajęła Olga Chromniak z kl. III ze Szkoły Podstawowej w Zelczynie.
            W kategorii dzieci starszych bezapelacyjne zwycięstwo odniósł Piotr Bobak, uczeń kl. VI Szkoły Podstawowej Nr 4 w Skawinie. Jego koleżanki: Wioletta Kęska (kl.V), Karolina Czopek (kl. V) i Dominika Płonka (kl.IV) zdobyły wyróżnienia. Drugie miejsce przypadło Aleksandrze Wróbel, uczennicy kl. IV ze Szkoły Podstawowej    w Krzęcinie, a trzecim miejscem ex aequo podzielili się Martyna Gibek z kl. IV ze Szkoły Podstawowej w Wielkich Drogach i Wojciech Franczuk z kl. VI z Zelczyny. Ponadto wyróżniono Dominikę Kapustę z Wielkich Dróg, Maksymiliana Gąsiora z Krzęcina oraz Cecylię Wyrobę i Martę Lelek z Zelczyny.
 
ZZM
 
Składamy serdeczne podziękowanie
za przygotowanie i przeprowadzenie konkursu
pani Dyrektor mgr Teresie Dąbrowskiej,
panu mgr Zenonowi Michalskiemu
oraz zaangażowanym nauczycielom
i pracownikom szkoły.