PARAFIA
NARODZENIA NMP
Intencje mszalne | Zapowiedzi      
Strona główna Historia Parafia Kronika Galeria Bierzmowanie Różności
    Ważniejsze wydarzenia z życia parafii.
         Licznik odwiedzinDróżki
Łagiewniki
Odpust 2005
Pożegnanie Papieża
Św. Walenty
3 rocznica
Prymicje
Pielgrzymka do Włoch
Nauczycielu dobry...
Pielgrzymka

P R Y M I C J E

 

     Prymicje - pierwsza msza odprawiona przez nowo wyświęconego księdza. Mobilizacja całej społeczności wiejskiej, świąteczna atmosfera, niezapomniane wrażenia - to wszystko przeżyliśmy w czasie tegorocznych prymicji księdza Pawła Rachwała.
                W sobotę 31 maja 2008 r. w katedrze Krakowskiej święcenia kapłańskie przyjął   m. in. diakon Paweł Rachwał, pochodzący z Zelczyny. Już w piątek mieszkańcy Jego rodzinnej wioski i Krzęcina przygotowywali się na przyjęcie Księdza Prymicjanta ozdabiając drogę, którą zawsze kroczył kierując się do parafialnego kościoła. Pięknie przyozdobiono i udekorowano świątynię, w której miał odprawić swoją pierwszą Mszę prymicyjną w dniu 1 czerwca 2008 roku. Tę drogę pokonał w uroczystym orszaku, prowadzony przez dzieci w strojach krakowskich - uczniów Szkoły Podstawowej w Zelczynie, do której uczęszczał jako dziecko i młody chłopak. Za nimi prowadziły diakona panny w białych sukienkach, liczni przyjaciele z grupy „Kruszynki”, klerycy, młodzież z gitarami śpiewająca oazowe pieśni, podtrzymująca ducha modlitwy, rodzina i mieszkańcy wsi Zelczyna. Na czele kroczył jeden z mieszkańców rodzinnej wioski niosąc przystrojoną chorągiew ufundowaną i ofiarowaną kilkadziesiąt lat temu do naszego parafialnego kościoła przez mieszkańców wioski, z której wywodził się ksiądz Paweł.
                Przed wejściem do kościoła w Krzęcinie, gdzie czekali na niego ministranci, inni księża i wierni, ksiądz proboszcz Zdzisław Budek przywitał Prymicjanta. Potem w asyście księży, ministrantów, swojej rodziny i parafian wszedł do kościoła, gdzie niebawem rozpoczęła się odprawiana przez niego Msza Święta.
                Słowami wiersza powitali Go przedstawiciele wsi Zelczyna: m.in. pani sołtys Zdzisława Jasińska, radny Janusz Śmiech i pani Maria Pachota, a po nich przedstawiciele rodzin, ministranci i dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zelczynie deklamując wiersz i składając życzenia.
                Wzruszony gorącym powitaniem Ksiądz Paweł, podziękował wszystkim serdecznie. W czasie tych podziękowań nie zapomniał o wszystkich osobach wśród których wzrastał, poznawał życie, zdobywał kolejne szczeble nauki, z którymi przyszło Mu pracować i służyć. Lista podziękowań była bardzo długa i bogata, jak bogate było już w doświadczenia Jego młode życie. 
           Podczas Mszy prymicyjnej neoprezbiter udzielił zebranym uroczystego błogosławieństwa, poprzez nakładanie rąk na głowę. Każdy z wiernych otrzymał tego dnia również pamiątkowy obrazek. Na jego odwrocie widać wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej   i napis: „Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja Was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili”
                Jeszcze na koniec pamiątkowe zdjęcie z grupą dzieci z Zelczyny, składanie życzeń i wspólne odśpiewanie znanej piosenki „Życzymy, życzymy…”
                I my kolejny raz dołączamy się do życzeń: Ks. Prymicjantowi życzymy wielu dni radosnych, radości ze świadomości służenia innym i wytrwania przy Chrystusie w chwilach trudnych.

                                                                      Szczęść Boże !!!

TD